Teoria schodów

Elementy schodów oraz terminologia.

Schody to niezbędny element konstrukcyjny w domu o kilku kondygnacjach.
Ale coraz częściej są one traktowane również jako istotny element dekoracyjny, szczególnie jeśli umieszczone są w salonie.
Pamiętajmy jednak, że schody to tylko część wystroju wnętrza. Jedynie odpowiednio zharmonizowana całość, wykończenie ścian, płaszczyzn poziomych i detali da odpowiedni efekt.
Jeśli w naszym domu mają się znaleźć schody, musimy zadecydować o tym, gdzie będą umieszczone i ile miejsca możemy na nie przeznaczyć.
Ich kształt i wystrój mogą w sposób decydujący zaważyć na wyglądzie pomieszczenia i wpłynąć na jego wystrój.
Tak więc musimy posiąść niezbędne minimum wiedzy o konstrukcji schodów i o tym, z jakich materiałów można je wykonać i jak wykończyć.
Obecnie raczej rzadko stosuje się w domach jednorodzinnych schody betonowe. Są ciężkie, mało efektowne i wymagają wykończenia.
Jeśli już takie rozwiązanie zostało przyjęte, to zazwyczaj schody okłada się drewnem.
Zdecydowanie jednak bardziej efektowne i powszechniej budowane są schody z drewna.
Wykonuje się je z drewna drzew liściastych, którymi są: klon, buk, brzoza, dąb, jesion, wiśnia, orzech.
Drewno musi być bezsęczne, pozbawione wad i mieć wilgotność nieprzekraczającą 8%.
Stopnie i policzki wykonuje się z drewna litego, klejonego warstwowo.

Częścią wspólną dla wszystkich schodów to fakt iż posiadają stopnie. W większości przypadków stopnie trzymane są przez policzki, czyli belki nośne zwykle umieszczone po obu stronach stopni.
Rysunek poniżej zawiera typowe schody, z zaznaczonymi ich najważniejszymi elementami konstrukcyjnymi.
Stopień składa się z dwóch części, stopnicy oraz podstopnia, zwanego również podstopnicą.
Stopnica to część stopnia, na której stawiamy stopę. Podstopień to pionowy element łączący stopień niższy ze stopniem powyżej, i może całkowicie zakrywać przestrzeń między stopniami, lub zasłaniać dla bezpieczeństwa tylko jej część.
Wysokość stopnia, to dystans mierzony od wierzchu stopnia do wierzchu stopnia poniżej i zgodnie z normą powinien zawierać się między 18 a 20 cm.
Głębokość stopnia, widoczna na rysunku musi wynosić co najmniej 25 cm mierzona na linii biegu.
Linia biegu, to teoretyczna linia odległa o 30 - 35 cm od policzka zewnętrznego. Promień linii biegu powinień wynosić mniej więcej 40 - 50 cm.
Aby podczas wchodzenia na schody, uniknąć uderzenia głową o strop wprowadzono pojęcie przestrzeni swobodnej, która jest odległością mierzoną od stopnia do najniższej położonej krawędzi stropu. Przestrzeń swobodna nie powinna wynościć mniej niż 200 cm.
Stopnice (stopnie) mocowane są i dźwigane przez policzki, które dzielą się na policzki zewnętrzne oraz policzki wewnętrzne.
Stopnice, mogą być zamocowane w policzkach w różny sposób. Stopnie wpuszczane, to stopnie osadzane w policzkach w specjalnych gniazdach. Stopnice mogą być również podwieszane z jednej strony na tralkach a z drugiej przymocowane śrubami do ściany, i takie schody noszą nazwę schodów bolcowych.
Poręcze i tralki wprowadzone są do schodów dla bezpieczeństwa i w połączeniu ze słupami noszą wspólną nazwę balustrady. Zadaniem balustrady jest zabezpieczenie osoby korzystającej ze schodów przed upadkiem z wysokości. Poręcz, to belka po której przemieszczamy rękę podczas wchodzenia i schodzenia ze schodów. Poręcz może być przykręcona bezpośrednio do ściany lub zamocowana na tralkach.
Wysokość kondygnacji ma duże znaczenie w projektowaniu schodów i mierzona jest od wierzchu niższego stropu do wierzchu stropu powyżej.
Grubość stropu to wymiar od spodu stropu do jego wierzchu.


Elementy Schodów